Danza 3

Danza 3. Espectáculos de música e baile tradicional

A Axencia Galega das Industrias Culturais e o Colectivo XOC, integrado polas agrupacións Xacarandaina da Coruña, O Fiadeiro de Vigo e Cantigas e Agarimos de Santiago de Compostela, poñen en marcha unha nova edición do programa Danza 3, que durante 2024 percorre 18 concellos galegos con outras tantas actuacións de música e baile tradicional.

Danza 3

Por 12º ano consecutivo, Danza 3 sairá ao encontro da cidadanía co fin de continuar impulsando a proxección social do rico patrimonio inmaterial que atesouran a música e o bailes tradicionais de Galicia, así como do indispensable labor de investigación, conservación, formación e divulgación arredor do noso folclore que levan a cabo este tipo de agrupacións.

En 2024, as actuacións concentraranse entre os meses de abril e setembro nos concellos de Abegondo, Agolada, Betanzos, Boqueixón, Cangas, O Carballiño, Dumbría, Marín, Meira, Melide, Oroso, Ortigueira, Ribadavia, Ribadeo, O Valadouro, Vedra, Verín e Vilanova de Arousa: 

Cantigas e Agarimos

  • Oroso | 16 de maio, 20.30 h no Auditorio Municipal | espectáculo musical
  • Cangas | 17 de maio, 19.30 h no Adro de Darbo | espectáculo musical
  • Boqueixón | 19 de maio, 13.00 h no campo de Oural | espectáculo de baile
  • Marín | 14 de xullo, 21.00 h na Alameda | espectáculo de baile
  • O Valadouro | 1 de setembro, 20.00 h na Casa da Cultura | espectáculo de baile
  • O Carballiño | 16 de setembro, 20.00 h na praza do Emigrante | espectáculo de baile

O Fiadeiro

  • Vedra | 14 de abril, 15.00 h no Campo da Festa | espectáculo de baile
  • Melide | 28 de abril, 18.00 h na praza do Convento | espectáculo de baile
  • Ribadavia | 17 de maio, 19.30 h na praza Maior | espectáculo musical
  • Verín | 29 de xuño, ás 12.00 h na praza | espectáculo de baile
  • Vilanova de Arousa | 4 de agosto | espectáculo de baile
  • Agolada | 11 de agosto | espectáculo musical

Xacarandaina

  • Abegondo | 11 de maio, 12.30 h no Pavillón municipal San Marcos | espectáculo de baile
  • Betanzos | 31 de maio, 20.00 h na Sala Xulio Cuns - Edificio arquivo | espectáculo musical
  • Ortigueira | 9 de xuño, 12.30 h no Cantón | espectáculo de baile
  • Dumbría | 26 de xullo | espectáculo musical
  • Ribadeo | 14 de agosto | espectáculo de baile
  • Meira | 25 de agosto | espectáculo de baile

 

Share